Acorus pusilus

Toto vlastně vůbec není rostlina vhodná pod vodu - je to bahení rostlina. Pro svoji atraktivnost se však naprosto běžně prodává jako akvarijní rostlina. Nemám ji příliš dlouho, takže nemohu říct, jak se jí bude dařit z dlouhodobého hlediska, ale četl jsem, že pokud má dobré podmínky k růstu, uhynulé listy jsou stále nahrazovány novými, takže se chová jako trvalka a je schopna dlouhodobě přežít i pod vodou...uvidíme.
Poznámka :
Jedna rostlina se asi po měsíci zcela rozpadla a přežilo jen pár nových listů (celou jsem vyhodil), druhá ztratila o poznání méně listů a i po několika měsících se stále drží i pod vodou. Díky menšímu množství světla a asi i oxidu uhličitého ztratila však svůj původní, svěží, světle zelený vzhled a své listy protáhla téměř na dvojnásobnou délku. Rostlina vytváří silnější tuhé kořeny, které rostlou hodně pomalu, takže je problém ji udržet vrostlou do dna. Na dně drží - rostlina je těžká a neplave. Stejný problém mám s Anubias barteri nana.
Alternanthera rosaefolia
Tuto rostlinu v akváriu již nemám a nevzpomínám si, jak přesně vypadala a rostla. Protože jsem v té době neměl k dispozici digi foťák, nemám ani obrázek. Každopádně se jí u mě moc nedařilo, protože ji už nemám :(
Anubias barteri var. nana


Doporučuji
Nádherná malá rostlinka, ideální do popředí - její velikost by měla být pouze kolem 5-7 cm. Je velice odolná a nenáročná na světlo, nevýhodou je velice pomalý růst. Pokud tedy bojujete v akváriu s řasou, je zbytečné tuto rostlinu pořizovat - díky pomalému růstu vám proti řase nepomůže, zařasené listy se obtížně očištují od řasy a pokud je vyhodíte, bude dlouho trvat, než rostlinka doroste do původní velikosti. Pokud již máte nádrž jakž takž stabilizovanou a při údržbě se nevěnujete pouze odstraňování řas, doporučuji zainvestovat o pár korun navíc a pořídit si tento drobný skvost.
...
Dlouhou dobu jsem nemohl zjistit, proč se jí dělají díry v listech, až jsem si nedávno všiml malé "kapky" plné vajíček (předpokládám okružáci). Pravděpodobně, když se vylíhlí šneci snaží prokousat ven, udělají i díru do listu (to jsem si ověřil na širokých listech Vallisnerie gigantea). To, že kladou vajíčka na Vallisnerie a jiné běžné, rychlerostoucí rostliny mi nevadí, ale na Anubiasu, kde trvá docela dlouho, než naroste nějaký ten nový list mě to pěkně štve.
Bacopa lanigera

Této rostlině se u mě příliš nedaří - předpokládám, že by chtěla více světla. U mě roste pomalu a stéle se vytahuje k hladině, přičemž spodní části začínají chátrat. Pravidelně z ní odstraňuji zelenou vláknitou řasu, která se na ní drží více než jinde. Párkrát mě příjemně překvapila, když vykvetla světle fialovými květy (pod vodou). Četl jsem, že když doroste nad hladinu, vykvete - u mě vykvetla opakovaně pod hladinou a obvykle po namíchání nové náplně na kvašení co2 (že by ji nadbytek co2 zmátl? :)
Bacopa moniera
Mám za to, že se od výše popisované rostliny liší asi jen velikostí - a já už vlastně ani nevím, která je která (nebo jestli jsem již jednu z nich nevyhodil).
Cabomba caroliniana
Tato rostlina u mě díky relativně slabému osvětlení vydržela přežívat pouze asi 1 měsíc - je opravdu velice náročná na světlo.
(fotografii bohužel nemám k dispozici)
Cabomba piauhyensis
Stejně jako výše uvedená rostlina je i tato velice náročná na světlo - díky svému červenému zbarvení bych řekl, že je ještě náročnější (a proto vydržela u mě v akváriu kratší dobu).
(fotografii bohužel nemám k dispozici)
Ceratophyllum submersum
Pokud máte ve svém akváriu dobré podmínky pro růst rostlin, vidíte jak vám tato rostlina doslova roste před očima. Denní přírůstek kolem 3cm na roslince vysoké 15cm není vůbec vyjímečný. Nemá kořenový systém, je to ryze plovoucí rostlina a díky již zmíněnému rychlému růstu, je vhodná jako prevence proti zeleným řasám (odebere z vody živiny, které by jinak mohly využít řasy). Já jsem ji z velkého akvária přesunul z důvodu příliš rychlého růstu, stínění a podle mě spotřebovala zbytečně moc CO2, který by jinak využily ostatní rostliny.
Cladophora aegagropila

Takzvaná řasová koule je zajímavým kontrastem k většině standartních akarijních rostlin. Občas se o ní říká, že čistí vodu, což ovšem dělají všechny rostliny, pokud dobře rostou (jen pro úplnost - nečistí vodu, ale odstraňují z ní některé anorganick látky). Řasová koule je v akváriu zajímavá, ale protože nemá kořínky jako většina rostlin, nelze ji nikam přichytit - u mě stále cestovala, kam jsem nechtěl. Další problém jsem s ní měl ve velkém akváriu, kde jsem přidával CO2 a koule vytvářela bublinky kyslíku, které se z ní jen velmi obtížně dostávali ven. Z toho důvodu téměř stále plavala na hladině, což není vůbec hezké. Stejný problém se vyskytoval po výměně vody a následném uvolnění plynů do vody v podobě bublinek.
Roste velice, velice pomalu a pokud ji mechanicky poškodíte rozpadne se Vám z původní velikosti 5 - 8 cm na spoustu malých kusů.
Cryptocoryne wendtii var Tropica

Tuto pěknou menší Cryptocorynu mám teprve krátce, takže k ní nějaký extra popis nebude. Rozhodně se mi ale líbí a pokud se jí bude dobře dařit, všem bych ji doporučil. Neměla by být příliš veliká, takže ji plánuji do popředí, případně střední část akvária.
Didiplis diandra

Tato rostlina vypadá pěkně, pokud ji udržujete v hezkém trsu, ne příliš vysokém. Možná, že by sama neměla růst více než asi 20cm, ale u mě se díky slabšímu světlu táhne až k hladině (tzn. kolem 40cm). Když pominu, že spodní části rostliny již nevypadají příliš atraktivně, nechci mít v akváriu další vysokou rostlinu jako Vallisneria.
Ke kvalitě vody mi přijde velice tolerantní, vyžaduje pouze dobré osvětlení.
Echinodorus bleherae

Doporučuji
Údajně jedna z nejméně náročných roslin - je vhodná jako solitérní rostlina nebo do zadní části akvária. Já jsem si pořídil 2 kusy, které se velice rychle zdárně uchytily. Jedna z nich dokonce vyrazila šlahoun s dalšími rostlinkami, takže se těším na přírůstky (zatím mají pod 10cm). V poslední době mám problém se žloutnutím listů a dírami v nich (nejsou způsobeny šneky ani ancistusem, spíš nedostatkem nějakého prvku).
Echinodorus osiris
Doporučuji

Může být velice zajímavou solitérní rostlinou, či v pozadí. Nemám ji zatím příliš dlouho, ale brzy po svém přesazení začal vyrážet pravidelně po několika dnech nový list. Z nedostatku místa jsem ji zasadil do popředí, ale chystám se ji posunout dál, aby nebránila pohledu do akvária. Ve spodní části rostliny na fotce můžete vidět asi 5 odlišných, menších a tužších listů, vypěstovaných ve skleníku. Submerzní listy jsou naproti tomu mnohem protáhlejší a jemnější.
Echinodorus quadricostatus
Jeden z malých šípatkovců - je velice vhodný do popředí. Bohužel jsem ho vyhodil v době boje s řasou, kdy mi kvůli nízkému vzrůstu a tedy i slabému světlu u dna neprosperoval. Přirovnal bych ho k Echinodorus bleherae, akorát je veliký jen asi 10cm. Škoda, že jsem ho vyhodil...
Egeria densa
Aneb Vodní mor. Díky svému rychlému růstu může při nedostatku oxidu uhličitého způsobit tzv. biologické odvápnění vody (pokles uhličitanové tvrdosti), při kterém dojde k vysrážení vápníku na listech rostliny (dělá to většina rostlin, ale práve u této a Vallisnerie gigantea je to nejvýraznější). Je to údajně nenáročná, rychlerostoucí a veliká (resp. dlouhá) rostlina. U mě se jí ale nikdy příliš nedařilo - možná, díky nízké uhličitanové tvrdosti, kterou vyžaduje vyšší.
Egeria najas
Rostlina podobná Egeria densa, nároky jsou stejné. Má jemnější lístky, celkově není tak mohutná, častěji se větví a má menší kořenový systém. Stejně jako Egeria densa roste při vhodných podmínkách velice rychle. Z velkého akvária jsem ji odstranil, protože mi příliš neprosperovala a pokud v určitém období ano, bylo obtížné ji držet na uzdě.
Eleocharis parvulus
Vzhledem připomíná tato rostlina trávu - listy (jestli se tomu tak dá říkat) nejsou však placaté, ale kulaté (jako stébla trávy). Výška se pohybuje okolo 10cm a při dobrém růstu, respektive vyvážených poměrech v akváriu, působí velice hezky. Protože mám ale spíše slabší osvětlení akvária a tato rostlina je u dna, její přírůstky nebyli veliké. Navíc jsem v té době bojoval s řasou a potýkal se i se sinicí, takže mi spíše chřadla a po čase jsem ji odstranil.
Glossostigma elatinoides
Tuto rostlinu v akváriu již nemám a nevzpomínám si, jak přesně vypadala a rostla. Protože jsem v té době neměl k dispozici digi foťák, nemám ani obrázek. Každopádně se jí u mě moc nedařilo, protože ji už nemám :(
Heteranthera zosterifolia

U mě nepůsobí příliš esteticky - při dobrých podmínkách roste velice rychle a je nutno ji často protrhávat. Stále ovšem pouští dlouhé, tenké kořínky, klidně i přes celý vodní sloupec, což nevypadá hezky. Mám dojem, že je s ní více práce, než užitku.
Její hustý porost ale využívají ryby jako úkryt - živorodky si lehnou někam mezi listy, Ancistrus se občas schová do stínu za rostlinu a pokud je dostatečně veliká, resp. přerostlá, její nejspodnější části hustě prorostlé kořínky slouží jako úkryt pancéřníčkům.
Hydrocotyle verticilata

Ačkoliv jsem již myslel, že jsem o tuto rostlinu přišel, nedávno jsem v akváriunašel malý, pár cm veliký kousek, který se pomalinku začíná opět rozpínat. Věřím, že tato rostlina může být v akváriu velice zajímavá, ale přijde mi jako docela problematická - u dna se téměř nedrží a jakmile má možnost, začne se zvedat nahoru. Kromě toho při vhodných podmínkách se dokáže rychle množit a hodně roztahovat, takže může být problematické ji udržet na uzdě (v konkrétním úseku akvária tak, aby vypadala pěkně).
Hygrophila difformis

Zajímavá a variabilní rostlina. U mě bohužel nemá příliš vhodné podmínky - asi málo světla. Hodně se rozlézá do stran a poté začne růst až k hladině. Zároveň jí (u mě) opadávají spodní listy, takže spodní části stonků jsou zcela holé a jen vrchní část vypadá docela pěkně.
(na obrázku jsou vidět bublinky plynů po částečné výměně vody)
Hygrophila polysperma
Údajně nenáročná rostlina keříčkového vzhledu. Na vodu pravděpodobně náročná není, ale na světlo ano. V akváriu sice rostla docela rychle, ale stejně rychle zahazovala spodní zastíněné listy. Díky tomu nebyl její vzhled příliš zajímavý a v konečném důsledku dělala více nepořádku než užitku.
Hygrophila siamensis
Doporučuji

Opravdu hezká rostlina s podlouhlými, nepříliš širokými listy. Její velikost bych odhadl na 30-40cm. Jako většina rostlin u mě v akváriu roste až k hladině, dokonce vylezla i nad hladinu. Její nevýhodu vidím opět v opadávání spodních listů, které nemají v nižších patrech dostatek světla. Proto jakmile rostlina dosáhne k hladině, ustřihnu ji v polovině a opět zasadím. Chytne se naprosto bez problémů a nějaký čas může opět zkrášlovat moje akvárium.
Lilaeopsis novae-zelande
Rostlina velice podobná Echinodorus tenellus. Při dobrém světle (které u mě neměla, což je důvod, proč ji již nemám v akváriu) vytváří pěkný, světlezelený trávník o výšce kolem 5-8cm. Je tedy vhodná do popředí akvária a všude, kde chcete mít zelenou plochu. Rychle se množí postraními výhonky a je nutné ji usměrňovat v růstu - zastřihávat nebo ji vymezit ohraničený prostor kameny, kořenem. Trochu problémy jsem měl s ní měl při údržbě akvária, protože zelený trávníček se velice špatně odkaluje, nechcete-li ho poničit. Jak jsem již řekl, potřebuje silnější osvětlení nebo nízké akvárium, protože vodní sloupec velice utlumí světlo, které k ní na dno dopadá.
Limnophila sessiliflora

Tuto rostlinu jsem dostal zdarma jako bonus při nákupu rostlin v Aqua-daho. Při dobrých podmínkách roste velice rychle a budete ji muset často protrhávat. Řekl bych, že je nárožná na světlo. U mě díky slabé intenzitě světla rychle vyrazí k hladině - jednotlivá patra jsou i 10cm od sebe a až na hladině začne vypadat lépe. Tam bohužel začíná výrazně stínit.
Ludwigia peruensis
Tuto rostlinu v akváriu již nemám a nevzpomínám si, jak přesně vypadala a rostla. Protože jsem v té době neměl k dispozici digi foťák, nemám ani obrázek. Každopádně se jí u mě moc nedařilo, protože ji už nemám :(
Rotala macrandra
Tuto rostlinu v akváriu již nemám a nevzpomínám si, jak přesně vypadala a rostla. Protože jsem v té době neměl k dispozici digi foťák, nemám ani obrázek. Každopádně se jí u mě moc nedařilo, protože ji už nemám :(
Sagittaria platyphilla

Doporučuji
Šířkou svých listů mi trochu připomíná Vallisneria gigantea, ale na rozdíl od ní má pouze tak 20-30cm dlouhé listy, takže se krásně uplatní v středních částech nádrže. Z pěstírny jsem dostal jednu rostlinku, která měla v kořenech zamotané asi 3 cibulky, které po zasazení vyrostli v samostatné rostliny.
Vallisneria asiatica
Měla by to být větší, jinak téměř stejná, forma Vallisneria torta. Kdysi jsem si koupil jednu rostlinku už hodně zničenou (ačkoliv tak na první pohled nevypadala) a bohužel nepřežila následující měsíc (ještě v malém akváriu, kde se rostlinám obecně příliš nedařilo).
Vallisneria gigantea
Doporučuji
Další z mých oblíbených rostlin - je velice dominantní a pokud má dobré podmínky, rychle se množí pomocí oddenků. Po dlouhém shánění jsem koupil jednu zbídačenou rostlinku, která se za pár měsíců rozrostla asi na 20 rostlin. Velkou ránu jsem jí zasadil po přesazení na jiné místo akvária, kdy přesně jeden měsíc pouze shazovala listy a až poté se objevily nové oddenky a listy. Chce si to předem dobře rozmyslet, jaké rostliny zasadíte pod její dlouhé listy, aby měly alespoň trochu světla. Slyšel jsem, že někdo tyto, na hladině až 1m dlouhé listy, jednoduše stříhá nůžkami nebo je svazuje do jakéhosi uzlu, aby stínily jen v menší části akvária. Sám jsem se dlouho bál rostlinu stříhat, ale když už opravdu nesnesitelně stínila, zkusil jsem to...rostlině, která nestagnuje to zjevně nijak neuškodilo, takže tuto metodu používám již pravidleně.
Po posílení osvětlení začala pravidelně vytahovat na hladinu šlahouny s bílým květem - délku takového šlahounu jsem naměřil až 2 metry! Nedávno, když jsem chtěl umístit do zadního rohu nádrže molitan na sací koš filtru, snažil jsem se protrhat v rohu plochu 9*9cm. Když jsem zatáhl za jednu rostlinu s tím, že ji vytrhnu i s kořeny, odchlýpl jsem celý zadní roh dna s dalšími 10-ti rostlinami. Dno je tak prorostlé kořeny, že tvoří téměř pevný blok.
Vallisneria spiralis
Příliš nerozumím, proč má tato rostlina druhové jméno spiralis, když není vůbec zakroucená. Je vlastně úplně stejná, jako výše uvedená Vallisneria gigantea, jenomže dosahuje délky pouze kolem 50-ti cm, spíš méně. Vallisnerie jsou obecně hodně přizpůsobivé druhy, které se vcelku rychle množí pomocí oddenků a časem se mohou stát i plevelem, který je třeba pravidelně vytrhávat. Zpočátku jsem do tohoto stádia téměř dospěl...pak ale přišel zvrat : uhnívání listů a celých rostlinek, které pokračovalo i po přesazení na jiné místo, či důsledném odkalení. Z přibližně 20-ti rostlinek mi zůstaly sotva 3 a stále to pokračuje (naštěstí mám vždy pár malých rostlinek z oddenků). Nevím, zda je to málo prokysličeným dnem, nedostatkem světla nebo špatnými parametry vody, ale vždy při odkalení vyhodím spoustu uhnilých listů, ne-li celou rostlinku. (Přitom jen několik centimetrů od ní nádherně prosperuje Vallisneria torta nebo gigantea.)
Vallisneria torta

Doporučuji
Jedna z mých nejoblíbenějších vodních rostlin. Zpočátku byla nižšího vzrůstu, ale asi kvůli nedostatečně silnému osvětlení se vytáhla až na 35-40cm. Její kroucené listy jistě zaujmou i v hustě osázené nádrži. Dlouho jí trvalo, než se po přesazení začala pomocí oddenků rozmnožovat. Až se ještě trochu namnoží, chystám se jí vyplnit větší část jedné boční stěny akvária.
Vasicularia dubyana

Doporučuji
Jávský mech je prý výborným doplňkem při vytírání některých druhů ryb a pokud poroste kořen nebo nějaké zařízení nádrže, které nemusí být vidět, působí velice pěkně. Bohužel asi nejen já mám občas problémy s řasami a ty když prorostou tento mech, nemáte šanci ho nějak vyčistit. Já to vyřešil tak, že jsem vždy část vyhodil a nakonec jsem se ho zbavil úplně. Po čase jsem ale jeho malou část našel zachycenou na kořenu, kde se pomalinku rozrůstá (stejně se v něm ale chytá zelená vláknitá řasa). Je velice nenáročný na světlo.
Množství : malý chomáč